Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Руси чудотворець, народився в місті Галичі в благочестивій християнській родині. Батька майбутнього Святителя звали Феодором. У дванадцятирічному віці юнак прийняв постриг в одному з галицьких монастирів, звідки перейшов у московський Симонівський монастир, де багато років виконував різні послухи. Одного разу святитель Фотій, митрополит Київський (пам'ять 27 травня і 2 липня), відвідав Симонівський монастир і, після молебню, уділяючи благословення архімандриту та братії, побажав благословити іноків, які виконували послух на монастирських роботах. Коли він прийшов у пекарню, то побачив сплячого від багатьох праць інока Йону, права рука стомленого інока була зігнута в благословляючому жесті. Святитель Фотій просив не будити його, благословив сплячого ченця і пророче передбачив присутнім, що цей чернець буде великим святителем Руської Церкві і багатьох наставить на шлях спасіння.
Пророкування Святителя виповнилося. Через кілька років святитель Іона був поставлений єпископом Рязані і Мурома.
Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Руси чудотворець
У 1431 році помер святитель Фотій. Через п'ять років після його смерті за доброчесне і святе життя митрополитом Київським був обраний святитель Іона. Коли новообраний митрополит вирушив до Патріарха Йосифа II (1416 - 1439) до Константинополя, щоб прийняти поставлення на митрополію, то виявилося, що незадовго до того лукавий Ісидор, за походженням болгарин, вже був висвячений на руську митрополію. Недовго пробувши в Києві та Москві, Ісидор вирушив на Флорентійський собор (1438), де прийняв унію. Собор руських архієреїв і духовенства усунув митрополита Ісидора, і той змушений був таємно втекти до Риму (де помер в 1462 році). На Київську митрополію одностайно був обраний святитель Іона. Посвячення його з благословення Константинопольського Патріарха Григорія III (1445 - 1450) вперше звершено руськими архієреями в Москві. 15 грудня 1448 святитель Іона вступив на Митрополію і з архіпастирською ревністю став утверджувати благочестя серед пасомих, словом і справою зміцнюючи православну віру в країні. І при своєму високому сані він як і раніше не залишав особистих чернечих подвигів.
Собор Московських святителів Гермоген, Олексій, Петро, Іона і Филип
За труди на благо Церкви Христової святитель Іона удостоївся від Бога благодатного дару чудотворіння і прозорливості. У 1451 році татари несподівано підступили до Москви, спалили околиці, і готувалися до нападу на місто. Митрополит Іона з кліром здійснював хресний хід по стінах міста, зі сльозами благаючи Бога про порятунок граду і людей. Побачивши старого ченця Антонія, ченця Чудового монастиря, який відрізнявся доброчесним життям, святитель Іона сказав: "Сину і брате мій Антоній! Помолися милостивому Богу і Пречистій Богородиці про захист міста і всіх православних християн". Смиренний Антоній відповів: "Великий святителю! Ми дякуємо Богові, Пречистій Його Матері: почула Вона Молитви твої й вблагала Сина Свого, місто і всі православні християни будуть врятовані за твоїми молитвами. Вороги скоро будуть переможені. Тільки мені одному судилося від Господа бути вбитим ворогами" . Ледве старець сказав це, як ворожа стріла пронизала його.
Пророкування старця Антонія збулося: 2 липня, у свято положення Ризи Пресвятої Богородиці, в лавах татар сталося сум'яття, і вони в невідомому страсі і жасі кинулися тікати. Святитель Іона незабаром збудував на своєму подвір'ї храм на честь положення Ризи Пресвятої Богородиці в пам'ять позбавлення Москви від ворогів.
Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Руси чудотворець
Блаженний спочинок святителя Іони стався в 1461 році. При гробі Святителя стали відбуватися численні зцілення.
У 1472 році мощі святого митрополита Іони були знайдені нетлінними і покладені в Успенському соборі Кремля (святкування перенесення святих мощей відбувається 27 травня). Собор Руської Церкви 1547 встановив святкувати святителю Іони, митрополитові Київському, особливу пам'ять. У 1596 році Патріарх Йов встановив святкування святителю Йоні в соборі інших Московських Святителів, 5 жовтня.