
В одній з каплиць монастирської церкви святих Миколая та Єлизавети баварського монастиря Андекс виявлений срібний релікварій з мощами Святителя Григорія I Двоеслова Папи Римського (590 -604), чия пам'ять відзначалася в Православній Церкві 25 березня, а в Католицькій Церкві - 3 вересня.
Мощі зберігаються в т.зв. Сумній каплиці і знаходяться поруч з трьома іншими срібними релікваріями, де спочивають мощі прп. Венедикта Нурсійського (бл. 480 - 547), прп. Схоластика Нурсійського (480-535) і Лева IX, Папи Римського (1002 - 1054).
Історія появи частини мощей Святителя Григорія в Андексі до кінця не з'ясована. За даними «Православної енциклопедії», відкриття мощей святителя Григорія сталося в 826 році в Римі з дозволу імператора Людовика Благочестивого. З XVI в. перебування частини голови св. Григорія фіксується в Кельні.
В Андексі мощі святителя Григорія могли з'явитися значно раніше – в кінці Х або ХII ст. Монастир, розташований на «Святій Горі», недалеко від озера Аммерзєє, є нині в Баварії другим за популярністю паломницьким місцем (після Альтеттінга) в Баварських Альпах. Релігійна історія Андексу почалася в кінці Х століття, коли граф Расс (880-954) привіз із Святої Землі кілька реліквій: серед них – фрагменти Хреста Господнього, Тернового вінця Спасителя та інші, що і поклало початок зборам святих мощей в обителі - " Heiltums ".
Вперше про Андекс (Andehse) згадують документи 1080 року, а вже в 1128 році з ініціативи графа Бертольда II відбулося перше паломництво для поклоніння мощам в Андекс. Граф Бертольд III (бл. 1110/15 - 1188) значно розширив колекцію мощей і передав в дар монастирю зібрання мощей, отримані ним у 1180 році у спадок від герцога Швабії Оттона II, пізніше – єпископа Бамбергского.
Згідно збереженим в архіві документам у вигляді малюнків всіх наявних реліквій, в цій багатій колекції «Святих скарбів» (Heilige Schatz) були такі реліквії, як фрагмент поясу святої Марії Магдалини, частини облачень святого апостола Петра і святителя Миколая Чудотворця.
Протягом століть монастирська колекція «Святих скарбів» розширювалася: в 1715 році в ній налічувалося 277 реліквій. Однак після секуляризації 1803 року їх залишилося всього 40.
Седмиця
|