Як свідчать стародавні літописи і давньоруська «Повість про Луку Колоцького», чудотворна Колоцька ікона Божої Матері з'явилася в 1413 році в вотчині князя Андрія Дмитровича, онука Іванового, правнука Іванового і праправнука Даниїла Московського, в 15-ти верстах від міста Можайська, в містечку Колоча Смоленської губернії.
Селянин цього селища на ім'я Лука знайшов і з благоговінням переніс святий образ в свій будинок, в якому в той час знаходився якийсь розслаблений хворий. Почувши про чудесне явлення ікони Пресвятої Богородиці, болящий з вірою приклався до ікони і отримав повне зцілення.
Про це чудесне зцілення стало відомо в околицях, багато стражденних і хворих почали притікати до чудотворної ікони на поклоніння і отримували від Богородиці благодатну допомогу.
Святий образ був перенесений в Можайськ, де його з великим торжеством зустрічав князь Андрій Дмитрович з безліччю народу: «Лука ж поиде з іконою ис Колочи до граду Можайська; і якоже наблизилось до граду, і Ізиді під стрітення князь Андрій Дмитрович з боярами своїми і весь град від великих і до малих ...; і биша знамення і чудеса багато від ікони Божої Матері »(« Повість про Луку Колочська »).
З Можайська образ був перенесений до Москви. У столиці святу ікону зустрів митрополит Фотій зі священним Собором і безліччю православних християн. У той час, як чудотворний образ проносили по Москві, багато хворих зцілювалися від недуг. Пізніше Колоцька ікона Божої Матері була повернута в Можайськ.
На місці явлення чудотворного образу Лукою, який зібрав завдяки іконі великі кошти, була побудована церква на честь Успіння Пресвятої Богородиці, де і була поміщена свята ікона. Але й сам Лука не зміг подолати спокуси великими грішми – для себе він побудував просторі кам'яні хороми і зажив там, як князь, часом навіть б'ючи і грабуючи ловчих князя Андрія Дмитровича, що полювали з яструбами і соколами в лісах поблизу Колочі. Проте один випадок змусив Луку розкаятися у своїй кривді життя. Одного разу ловчий князя зловив величезного злого ведмедя і звелів вести його повз двір Луки. Той наказав випустити звіра. Ведмідь кинувся на Луку і покалічив його. Ледь живий, вмить розкаявся Лука благав приїхав князя Андрія Дмитровича з користю розпорядитися своїм надбанням. І згодом на пожертвування Луки та інших православних віруючих князь влаштував на місці явлення чудотворної ікони чоловічий монастир, що отримав найменування Колоцького або Можайського. У цьому монастирі Лука прийняв чернечий постриг і провів останні дні свого життя в сльозах і покаянні.
Прототип Колоцької ікони Божої Матері був загублений в 70-і роки минулого століття.
В Можайску списки з цієї рідкісною Богородичної ікони можна було побачити лише в церкві святих праведних Йоакима і Анни і в церкві Іллі Пророка. Останній був переданий в відроджений Колоцький монастир (нині він жіночий). У 1993 році монастир був відкритий як подвір'я Спасо-Бородінського монастиря, а в жовтні 1997 року – як самостійний. Влітку 1998 року список чудотворної Колоцької ікони Пресвятої Богородиці замироточив.
Згідно з «Степенною книгою Царського родоводу», святкування Колоцькій іконі в монастирі здавна проходило 9/22 липня. Згідно усним переказом, на місці чудесного явлення ікони забило цілюще джерело, до якого в день свята відбувається хресний хід. Зараз на цьому місці стоїть дерев'яна каплиця.
У Московському Успенському соборі, в приділі святих Апостолів Петра і Павла знаходиться один з пізніх списків чудотворного образу, на визолоченій ризі якого є напис: «Лета 7197 (1689), іюнія, в 28 день, побудований образ сей за обіцянкою великих государів майстерні палати чиновників , за позбавлення бід милістю Пресвятої Богородиці і святих молитвами».
На чудотворній іконі по обидві сторони від Божої Матері зображені святитель Микола Чудотворець та Ілля пророк.
Святкування 9/22 Липня
|