У Болгарії вийшов збірник, присвячений музичним нотованим рукописам Рильського монастиря, повідомляють болгарські ЗМІ. Нова збірка «Слов'янські музичні рукописи Рильського монастиря» (Атанасов А., Куюмджіева С., Велінова В., Узунова К., Мусакова Е. Слов'янський музікалні р'копісі в Рілска манастир. Софія, 2012) вперше представляє багаті збори музичних рукописів обителі. Воно містить понад 100 нотних кодексів і є одним з найбільших подібних зібрань в Європі.
Над складанням збірника, в додатку якого опубліковані 40 кольорових фотографій рукописів, працювали відомі болгарські музикознавці і палеографи Асен Атанасов, Світлана Куюмджієва, Вася Велінова, Олена Узунова і Єлисавета Мусакова.
Збірник музичних рукописів Рильського монастиря має особливе значення, оскільки з одного боку він містить всі основні типи нотних співочих рукописів, що використовуються в богослужбовій практиці Православної Церкви, а з іншого – наочно ілюструє один з найбільш динамічних періодів історії Східної Європи, період Болгарського відродження (з 2-гої половини XVII ст. до кінця XIX ст.).
Початок дослідженням музичних рукописів Рильського монастиря в середині XX ст. поклав відомий болгарський церковний композитор, богослов, педагог і дослідник Петро Динєв, який виявив у монастирській бібліотеці 21 рукопис з музичною нотацією. Це відкриття дозволило дослідникові підняти питання про існування великої співочої школи в обителі, якою керував відомий болгарський книжник Неофіт Рильський.
Неофіт Рильський був не тільки автором літературних художніх творів, у тому числі житій святих, але його ім'я як автора зазначено над численними співами в Рильських рукописах.
Завдяки відкритим рукописам стали відомі імена і багатьох інших Рильських книжників, які займалася і церковною музикою, в тому числі ченців Афанасія, Акакія, Ксенофонта, Максима, Кирила та інших.
Седмиця
|