У болгарському Созополі знайшли мощі святого, які імовірно можуть належати святителю Миколаю Чудотворцю, повідомляє агентство «Фокус».
Під час археологічних розкопок в церкві святителя Миколая Чудотворця в Созополі був виявлений маленький горщик з кришкою, в якому знаходяться кістки і залишки якоїсь рідини. Фахівці впевнені, що місце зберігання цієї судини – спеціальна ніша в центральній частині вівтарної апсиди храму – свідчить про те, що в ньому знаходяться предмети дуже важливого значення, швидше за все – частки мощей шанованого святого і святе миро.
Директор історичного музею Созополя і керівник археологічної групи Димитр Нєдев повідомив, що проведені цього літа розкопки ще раз підтвердили посвяту цього храму в Созополі святителю Миколаю. Нєдев нагадав, що раніше була традиція вважати в центральній частині храму мощі того святого, якому він присвячений.
«Зараз стоїть питання про мощі і святе миро, які були покладені при зведенні і освяченні цього храму. Найбільш імовірно, що в V і VI столітті в Созополь приносили багато мощей, що відповідає тисячолітній історії міста і його значенню», - заявив Димитр Нєдев.
Знахідка в Созополі буде передана в Болгарський національний історичний музей в Софії і спрямована на хімічне дослідження.
Директор Болгарського національного історичного музею в Софії Божидар Дімітров розповів, що досліджувана церква була побудована в VІ столітті, але незабаром зруйнована і відновлена в ХІ ст. Він також вважає, що виявлені реліквії – це святе миро і частка мощей святителя Миколая Чудотворця, принесені з італійського Бару та покладені в созопольскому храмі при його відновленні в кінці ХІ століття. В той період мощі святителя Миколая вже знаходилися в Барі, і від них рясно виникало святе миро.
На думку Димитрова, храм в Созополі користувався заступництвом візантійських імператорів, про що свідчать виявлені в ході розкопок 3 імператорські печатки, у тому числі – Василя II Болгаробійця (976-1025), які й могли в нього вкласти такий значущий дар.
Раніше в липні 2010 року на острові Светі Іван поблизу Созополя в ході археологічних розкопок в основі вівтаря монастирської церкви були виявлені останки, які були ідентифіковані як частки мощей святого покровителя обителі – святого Івана Хрестителя. У 2012 році на користь цієї ідентифікації висловилася і міжнародна група фахівців з університетів Західної Європи, яка провела ДНК-аналіз останків і встановила, що вони належать чоловікові, що жив у I cтолітті на території сучасної Палестини.
Таким чином, нова археологічна знахідка може зміцнити надію жителів Созополя на те, що з набуттям мощей великих святих – Івана Хрестителя і Миколая Чудотворця – цей болгарський морський курорт стане популярним не тільки серед туристів, але й серед паломників.
Седмиця
|