
Мирозька ікона Божої Матері
У Спаському Мирожському монастирі, заснованому при гирлі річки Мирожи на Псковщині в 1156 році преподобним Авраамом Мирожським і святителем Нифонтом, архієпископом Новгородським, зберігалася Мірожска чудотворна ікона Божої Матері. Явлення її відбулося в 1198 році. Майже чотири століття опісля, в 1567 році, в день пам'яті преподобного Авраамія, в місті Пскові, під час лютуючої моровиці, від цієї ікони, як свідчить переказ, «сталося таїнство Пані Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії Чесного Її знамення: від пречистого Її Лику на іконі почали текти сльози з обох очей, немов струмки, і багато подяк і зцілень було виявлено людям від образу Матері Господньої». Тоді зі Спасо-Преображенського собору Мирожського монастиря ікону перенесли, « ...поставивши Її в соборній церкві Пресвясвятої Животворчої Тройці біля вівтаря... належно шануючи, і від того часу розпочались чисельні і різноманітні зцілення людиною бувши...». З тих пір в пам'ять численних благодіянь Богоматері, явлених через Її святий образ, було встановлено святкування на честь Мирожської ікони Божої Матері 24 вересня.
Чудотворна ікона написана по чину Оранти - «Молитвениці». Поруч з Божою Матір’ю предстоять Псковські святі: праворуч – святий благовірний князь Довмонт, у чернецтві - Тимофій (пам'ять 20 травня), ліворуч - у молитовному положенні його дружина, преподобна Марфа, в миру Марія Дмитрівна. Небезпідставно припускають, що зображення князя і його дружини з'явилися на іконі пізніше, оскільки ікона з'явилася в 1198 році, а князь помер у 1299 році.
Цар Іван Грозний відвіз чудотворний Мирожський образ із Пскова (він не зберігся), а в монастирі залишився список – так звана «Велика Панагія» Спасо-Мирожського монастиря.
Чудотворний образ Божої Матері перебував в обителі аж до трагічних подій початку XX століття. У 1922 році Мирожський монастир був закритий більшовиками, а «Велика Панагія» через чотири роки потрапила в обласний художній та історико-архітектурний музей, в сховищах якого знаходиться і зараз. У 1998 році чудотворний образ на час покинув своє музейне ув'язнення – з нагоди 800-річчя явлення Мирожської ікони Пресвятої Богородиці у Пскові пройшов урочистий хресний хід від Свято-Троїцького собору до Мирожського монастиря – туди, де і личить перебувати святому чудотворному образу.
|