Казанська ікона Божої Матері
Святкування Пресвятій Богородиці, на честь Її ікони, іменованої "Казанська", встановлено на знак подяки за позбавлення Москви і всієї Росії від навали поляків в 1612 році. Кінець ХVI і початок ХVII століття відомі в історії Росії як Смутний час. Країна зазнала нападу польських військ, які глумилися над православною вірою, грабували і палили храми, міста і села. Обманним шляхом їм вдалося оволодіти Москвою. На заклик святійшого патріарха Єрмогена (пам'ять 12/25 травня) російський народ став на захист батьківщини. В стан ополчення, яке очолював князь Димитрій Михайлович Пожарський, був присланий з Казані чудотворний образ Пресвятої Богородиці.
Ікона Божої Матері Казанська
Святитель Димитрій Ростовський (пам'ять 21 вересня) в "Слові на день явлення ікони Божої Матері в Казані" (святкування 8/21 липня) говорив: "Позбавляє Мати Божа від великих бід і зла не лише праведних, але і грішних, але і яких грішників? Ті, котрі повертаються до Отця Небесного немов блудний син, зітхають вдаряючи себе в груди, немов митар, плачуть біля ніг Христових, немов грішниця, яка вмила ноги Його сльозами, сповідання Йому приносять, немов на хресті розбійник. На таких грішників Пречиста Божа Мати споглядає і поспішає їм на допомогу, і від великих бід і лиха позбавляє".
Ікона Божої Матері Казанська
Знаючи, що лихо попущено за гріхи, весь народ і ополчення наклали на себе триденний піст і з молитвою до Господа і Його Пречистої Матері благаючи Небесної допомоги. Молитва була почута. Від святителя Арсенія (згодом єпископа Суздальського), який був полонений поляками прийшла звістка, що йому у видінні було відкрито про зміну суду Божого на милість, за заступництвом Пресвятої Діви. Натхнені звісткою російські війська 22 жовтня/4 листопада 1612 року звільнили Москву від польських загарбників. Святкування на честь Казанської ікони Пресвятої Богородиці встановлено в 1649 році. І до наших днів ця ікона особливо шанується російським православним народом.
|