Патріарх Сербський Іриней висловився за продовження переговорів з невизнаною православним світом Македонською Православною Церквою в рамках канонічних принципів і раніше досягнутих домовленостей, у тому числі Нішських угод 2002 року, повідомляє сербське інформаційне агентство «Танюг».
Патріарх Іриней 28 жовтня вперше прокоментував ініціативу президента Сербії Томіслава Ніколіча про необхідність участі державних властей в розв’язанні канонічного спору між Сербською та Македонською Церквами, з якою він виступив 19 жовтня в переддень свого офіційного візиту до Македонії.
Президент Сербії також обіцяв гарантувати надання Сербською Церквою самостійності Македонській Церкві, якщо македонська влада амністує главу Охридської архієпископії Сербської Церкви Іоанна (Вранішковського), що відбуває тюремний термін.
26 жовтня в Скоп'є президенти Сербії та Македонії Томіслав Ніколіч і Георгій Іванов заявили, що конфлікт двох Церков має бути вирішено шляхом церковного діалогу, і висловили готовність надати своє сприяння. Погодившись, що церковне питання багато в чому залежить від добрих відносин між державами, президенти не згадали про долю архієпископа Іоанна.
«Цю доброписну пропозицію, яка вплинула б на стан, в якому ми знаходимося, треба вітати. І раніше, наприклад, коли Сербська Церква боролася за об'єднання, делегацію Сербської Православної Церкви в Константинополі очолювала світська особа, міністр з уряду тодішньої Сербії. І сьогодні не слід відкидати пропозиції світських осіб, президентів, які мають добрі наміри. Ми очікуємо, що ця пропозиція, ймовірно, буде вивчена в колах Сербської Православної Церкви, а також і у нас в Македонській Православній Церкві», - сказав глава Македонської Православної Церкви митрополит Стефан македонському виданню «Щоденник».
Нішські угоди, до яких знову пропонує повернутися Сербська Церква, були підписані 17 травня 2002 року в Ніші делегаціями Сербської Православної Церкви і Македонської Православної Церкви, і мали на увазі заснування Охридської архієпископії, визнання широкої церковної автономії єпархій на території Македонії і право на обрання глави Охридської архієпископії і його завердження Патріархом Сербським. Угоди підписали 5 з 7 македонських ієрархів, але пізніше майже всі вони заявили, що цей документ не має зобов'язуючого характеру.
На основі Нішських угод в 2003 році Архієрейський Собор Сербської Православної Церкви заснував Охридську архієпископію і поставив її головою одного з підписантів з македонської сторони, митрополита Велешського і Повардарського Іоанна (Вранішковського). Македонська сторона розцінила цей акт як створення паралельної церковної структури на її канонічній території. Згодом проти владики Іоанна висувалися звинувачення в розпалюванні релігійної ворожнечі та у привласненні церковних засобів, по останньому пункту він був засуджений до 2,5 років тюремного ув'язнення. Судове переслідування владики Іоанна і його прихильників сербська сторона розцінює як політично мотивоване.
Седмиця.Ру
|