Ікона Божої Матері «Милостива»
Ікона Божої Матері, іменована «Милостива», (Киккська) написана, за переказами, святим апостолом і євангелистом Лукою.
Інше своє найменування «Киккіотиса» (що означає «Та, що перебуває в Кіккосі») ікона одержала від назви гори Киккос, розташованої на острові Кіпр. Тут, в Кіккській обителі, яку ще називають імператорською, у храмі, побудованому на його честь і перебуває чудотворний образ.
Перш ніж потрапити на острів Кіпр чудотворна ікона Пресвятої Богородиці з волі Божої довго мандрувала. Спочатку знаходилася в одній з перших християнських громад в Єгипті, потім, в 980 році, була перевезена до Константинополя, де залишалася до царювання імператора Олексія Комніна (кінець ХI - початок XII століття), а потім повернулася на Кіпр. Сталося це так: кіпрський правитель Мануїл Вутоміт, заблукавши під час полювання в горах і розлютившись, жорстоко побив інока-пустельника Ісаю, який зустрівся йому. У покарання за це Мануїла наздогнала тяжка недуга. Тим часом старцеві-самітнику Ісаї в дивовижному знаменні було відкрито, що його стараннями чудотворний образ, написаний святим євангелістом Лукою, буде перебувати на острові Кіпр. Старець багато праць поклав на виконання Божественного одкровення. Почавши зводити храм для ікони Пресвятої Богородиці, він повелів Мануїлу, який прийшов до нього з розкаянням вирушити до Константинополя до імператора і повернути чудотворний образ. Намісник не відразу зважився заговорити про ікону з правителем Царгорода, однак, коли дочка останнього захворіла, Мануїл прийшов до імператора і передав йому веління інока. Після того, як правитель пообіцяв відправити святу ікону на острів Кіпр, дівчина одразу відчула ослаблення хвороби.
З великими почестями ікона Божої Матері прибула на острів, де була поміщена в споруджений для неї храм. Поступово навколо храму утворився монастир, на облаштування якого Мануїл пожертвував кошти (тому обитель і називають імператорською). Від чудотворного образу Божої Матері «Милостивої» стали відбуватися численні чудеса. Здавна і донині в обитель з усіх боків стікаються одержимі всілякими недугами і отримують зцілення по вірі своїй. У чудодійну силу святої ікони вірують не тільки християни, але й іновірці. Невичерпна милість Пречистої Богородиці, Заступниці всіх стражденних, і воістину притаманне Її образу ім'я «Милостива». Чудотворна Киккська ікона Богоматері має чудову особливість: вона, невідомо з якого часу, закрита до половини пеленою від верхнього лівого кута до правого нижнього, так що ликів Богоматері і Божественного Немовляти ніхто не може і не наважується бачити.
Зображення Богоматері на іконі являє собою тип «Єлеуси», лик Пресвятої Діви нахилений в ліву сторону, Богонемовля підтримує рукою край мафорію Богоматері, а в сполучених разом руках - грецький сувій.
На Русі списки чудотворного образу з'явилися в XVII столітті. Один з найбільш відомих і шанованих перебував у московському Зачаттівському жіночому монастирі і був його головною святинею. Після розорення обителі в 20-х роках минулого сторіччя чудотворний список був переданий в неподалік розташований храм пророка Ілії в Обиденському провулку. У 1999 році, коли чернече життя в обителі стало відроджуватися, ікона Божої Матері «Милостива» повернулася на своє колишнє місце. Молитва перед цією іконою зміцнює і духовно втішає всіх, хто з вірою і надією звертається до Небесної Владичиці.
Святкування: 12/25 листопада; 26 грудня/8 січня
|