Кирило і Мефодій будуть мати-таки німб на словацькій монеті у два євро. Під тиском громадськості керівництво Словацького національного банку (СНБ) змінило своє початкове рішення.
Попереднє рішення СНБ зображати Кирила і Мефодія на монетах без хреста і німба було засноване на тому, що Словаччина дотримується релігійного нейтралітету ЄС і готує проект монети, яку збирається пустити в обіг до 1150-річної річниці приходу слов'янських проповідників в Великоморавське князівство, повідомляє Česká televize.
Проти рекомендації європейських інституцій прибрати з монети хрест і німб в Словаччині піднялася хвиля громадського невдоволення. Керівництво СНБ остаточно схвалило первісний дизайн двухеврової монети, хоча і з ризиком, що Греція та Франція відхилять її ескіз з релігійним символом для використання в єврозоні. За словами депутата Європарламенту Ганни Заборської, тільки ці дві країни і не погодилися з проектом монети.
«Солунські брати принесли нашим предкам цінності, які об'єднують Європу до наших днів. Прибрати хрести з їх одягу - те ж саме, що прибрати хрест з собору святого Мартіна в Братиславі та перейменувати цей коронаційний храм угорських королів і королев в «будинок Мартіна», - наголошує Анна Заборська. За її словами, в даному випадку надлишково застосовується антидискримінаційне законодавство ЄС.
«Наслідком стане видалення всього християнського із суспільного життя. Те, в чому Європа найбільше потребує сьогодні – це солідарність, яка сталася з того, що нас об'єднує. А християнський спадок є щось, чим спільно користуються всі європейські народи», - додала Заборська.
Кирило і Мефодій прийшли в Велику Моравію з Візантії в 863 році на запрошення князя Ростислава, як місіонери. Тодішнє Великоморавське князівство розташовувалося, в тому числі, і на території сучасної Словаччини. Брати перевели біблійні та літургійні тексти на мову, зрозумілу місцевому населенню, створили слов'янську писемність і включили євангельські знання в місцеву культуру.
Сerkva.if.ua
за матеріалами сайту Katolik.ru
|