Ченстоховська ікона Божої Матері
Ченстоховська ікона Божої Матері належить, за переказами, до тих 70-ти ікон Пресвятої Богородиці, які написав святий євангеліст Лука (пам'ять 18 жовтня). Вона була написана в Єрусалимі, в Сіонській світлиці. В 66-67 роках, під час навали римських військ під проводом Веспасіана і Тита, християни бігли в містечко Неллі. Разом з іншими святинями вони зберігали в печерах і Ченстоховський образ Богоматері. У 326 році, коли свята цариця Олена (пам'ять 21 травня) ходила в Єрусалим для поклоніння святим місцям і знайшла Хрест Христовий, вона отримала в дар від християн цю ікону, привезла її в Константинополь і поставила під палацовій каплиці, де святиня перебувала протягом п'яти століть.
В Україну чудотворний образ з великою честю був принесений засновником міста Львова (Лемберга - 1268-1270), галицько-волинським князем Левом Даниловичем, і поміщений в Бельзському замку під веденням православного духовенства.
Згодом, при завоюванні Західної України поляками, чудотворна ікона дісталася польському правителю князю Владиславу Опольському. Татари, вдершись в межі держави, обложили замок Бельз. Уповаючи на допомогу Матері Божої, князь Владислав виніс святиню з церкви і поставив на міській стіні. Пронизаний ворожою стрілою, чудотворний образ зберіг назавжди сліди стікаючої крові. Спустилася тоді на татарське військо шкідлива імла, котра змусила їх зняти облогу замку і віддалитися в свої межі. Заступниця Небесна в сонному видінні повеліла князю перенести чудотворну ікону на Ясну гору Ченстоховську. Заснувавши в 1352 році монастир на Ясній горі (горе «свіденія» - так її називали завдяки безлічі чудес, які там відбувалися), князь Владислав переніс туди чудотворну святиню, довіривши її на зберігання монахам Паулінського ордена. Через кілька років обитель була пограбована гуситами. Позбавивши її всіх скарбів, вони хотіли викрасти і чудотворний образ, але невидима сила утримувала коней, і візок зі святинею не зрушив з місця. У люті один з грабіжників скинув святу ікону на землю, а інший вдарив мечем по лику. Тут же справедлива кара спіткала всіх: першого розірвало на частини, у другого відсохла рука, решта впали мертвими або були уражені сліпотою.
У середині ХVII століття шведський король Карл Х Густав, взявши Варшаву і Краків, зазнав поразки під Ченстоховським монастирем на Ясній горі. Допомога та заступлення Цариці Небесної підбадьорили поляків, а король Ян Казимир, повернувшись до Львова, оприлюднив маніфест, за яким доручав свою державу заступництву Божої Матері, називаючи Ченстоховський Її образ «Польською Королевою». Війна зі шведами в 1656 році закінчилася успішно для Польщі.
Безліч чудес від Ченстоховського чудотворного образу було засвідчено в особливій книзі, що зберігається в храмі Ченстоховського монастиря. З цієї ікони зроблено було багато списків як для католицьких, так і для православних храмів.
Святкування: 6 Березня
|