Гребнівська ікона Божої Матері
Гребнівська ікона Божаї Матері, котра прославилася чудесами і знаходилася у храмі міста Гребня (на річці Чир, що впадає у Дон), була піднесена жителями міста, Донськими козаками, великому князю Димитрію Донському коли він повертався з Куликовської битви в 1380 році.
«Гребнівський літопис або розповідь про образ чудотворний Пресвятої Владичиці і Приснодіви Марії», складений в 1471 році, свідчить: «І коли благовірний Великий князь Димитрій повертався з радісною перемогою з Дону-ріки, і тоді там, проживаючий народ християнський, військового чину, що називався козаками, з радістю зустрів його зі святою іконою і з хрестами, привітав його з позбавленням від ворогів-агарян і підніс йому в дар свій духовний скарб, чудотворну ікону, котра вже тоді прославилась у місцевих церквах. Спочатку образ Пресвятої Богородиці Одигітрії, міцної заступниці з містечка Сиротина з церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці.
І тоді князь Димитрій Іоаннович прийняв цей безцінний дар ... і по Дону річці сягнув ще козацького містечка, Гребні, на гирлі річки Чир, і там козаки, що там жили також зустріли Великого князя з хрестами і святою іконою, і в дар вручили йому також образ Пресвятої Владичиці нашої Богородиці, що чудесно у них проявилась. І в усі літа встановив їм, козакам, свою платню "за повагу їх сильної хоробрості супроти ворогів агарян».
В ХV столітті, після вдалого походу на Новгород, великий князь Іоанн Васильович по обітниці побудував церкву Успіння до Москві на Луб'янці і до ній поставив Гребнівський образ Божої Матері, який він брав із собою до похід. У 1687 році, коли церква згоріла, ікона чудесно збереглася.
Святкування: 28 липня/10 серпня
|