Меню
Головна
Надвірнянський Деканат
Молитвослов
Правлячий архиєрей
Собор Святого Володимира
Бібліотека
Церковний календар
Дошка оголошень
Шлях до Христа
Шлюбні оповіді
Розпис Собору
Контакти
ФОТО
Притчі
Архів
Закон України Про свободу совісті та релігійні організації
Законодавство України
Цікаві Сайти
Статті
Християнські фільми
Архиєрей на спокої

Підрозділи
Архів
Архиєрей на спокої
Бібліотека
Головна
Дошка оголошень
Закон України Про свободу совісті та релігійні організації
Законодавство України
Контакти
Молитвослов
Надвірнянський Деканат
Правлячий архиєрей
Притчі
Розпис Собору
Собор Святого Володимира
Статті
ФОТО
Християнські фільми
Цікаві Сайти
Церковний календар
Шлюбні оповіді
Шлях до Христа

Акафіст святому апостолу Андрію Первозваному

Кондак 1

 

Первозванного апостола Христового, свято­го Євангелія проповідника, Української землі богонатхненного просвітителя Андрія преславного піснями похвалимо, стоячи на вершині пагор­ба, де Хрест поставила правиця його, і йому, як послідовнику в Церкві верховному, що слідом за собою вказав їй путь до Христа, з розчулен­ням взиваємо:

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Ікос 1

 

Ангелом благовісником Агнця Христа, що взяв гріхи світу, був ти, Андрію апостоле, і з Ним повіки перебуваєш на Небесах; звідтіля і почуй спів, що приноситься тобі в храмі твоє­му, на місці, де стояли ноги твої, і, як багатий благодаттю Божою, подай нам слово благе, щоб так взивати до тебе:

 

Радуйся, деннице, що від міста Віфсаїди нам засяяла; радуйся, рівночесний брате верховного Петра.

 

Радуйся, ученику великого Предтечі Христо­вого; радуйся, бо раніше за інших апостолів покликаний ти до апостольського служіння Самим Господом.

 

Радуйся, бо і до інших з радістю звернувся ти: «Прийдіть, знайшли бажаного Месію»; ра­дуйся, бо ти нас до Нього приводиш.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 2

 

Учителю, де живеш? — запитав ти, Андрію, Спаса душ наших, і, з Ним пробувши день один, ти полюбив на всі дні життя твого знайденого тобою Месію, і брата твого старшого привів ти до Нього. Тому і нас, як молодших братів твоїх, до Нього ж не переставай закликати, щоб і ми, слідуючи стопами твоїми, співали Богу: Алилуя.

Ікос 2

 

Бачачи в тобі, святий Андрію, віри і любові полум’я, Господь знову зустрів тебе на озері Генісаретському як рибалку, разом з братом твоїм, коли вкидали ви сіті в глибину, і сказав вам: «Ідіть за Мною, і Я зроблю вас ловцями людей». Ти ж пішов за Ним і богонатхненним словом, як сіттю, людей ловив для Христа, з ними ж і ми, уловлені тобою на спасіння, взи­ваємо до тебе:

 

Радуйся, бо від Самого Господа ти духовній ловлі навчився; радуйся, бо на тому ж озері з іншими апостолами, захоплений бурею, спас­ся Ти вірою в Господа, Який стишив вітер і море.

 

Радуйся, бо придбав ти велику віру, коли ба­чив чудесне насичення п’яти тисяч народу п’ять­ма хлібами; радуйся, бо ти прийняв дар від Господа зціляти всяку недугу і всяку хворобу.

 

Радуйся, бо голос із Небес почутий був еллі­нами, які завдяки тобі побачили Христа; ра­дуйся, бо на горі Єлеонській було одкровення і тобі про майбутній кінець світу.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 3

 

Гостинністю Владики і безсмертною Трапе­зою на горньому місті Сіону насолодившись, як вірний друг Христів, разом з іншими апос­толами побачив ти Господа і Бога твого, від Нього ж і Духа Святого прийняв ти, щоб зв’я­зувати і розрішати гріхи людські. І знову в тій же світлиці Сіонській велике було на тебе вилиття обіцяного Духа у вигляді вогненних язиків. Тому народи здивувалися, що їхньою мовою говорив ти про велич Божу, співаючи: Алилуя.

 

Ікос 3

 

Від Господа заповідь прийнявши проповіду­вати Євангеліє всьому творінню, обійшов ти багато міст і країн, апостоле Андрію, заклика­ючи людей до пізнання істинного Бога, і хрес­тив їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа; з ними ж і ми сподобилися благодаті хрещення. Зара­ди цього подячно взиваємо тобі: і Радуйся, чудес Христових провіснику вірний; радуйся, святого Євангелія проповіднику гучномовний.

 

Радуйся, ідольського служіння руйнівнику; радуйся, істинного благочестя насаджувачу.

 

Радуйся, бо за словом твоїм люди водою і Духом відроджуються; радуйся, бо тобою вірні безсмертної Трапези причащаються.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.       

 

Кондак 4

 

Сила Божа осінила тебе, апостоле Першозваний, для благовістя сили і слави Сина Божого і утвердження всіх покликаних вірити в Святу Тройцю. Тому і нас, що поклоняємось Єдиному в Трьох Іпостасях Богу, на багатому пасовищі віри Христової утверди, щоб, благодаттю Свя­того Духа освячені, співали Йому: Алилуя.

 

Ікос 4

 

Привівши до Христа брата свого Симона Петра, Першозваний, з ним пішов ти і на апо­стольське служіння твоє, спочатку в Антіохію і Синоп; там, перемігши демонів, із в’язниці су­путника твого апостола Матфея звільнив ти і в’язнів, які ним були охрещені; верховному Петру, який звідтіля в західні країни пішов, ти братське цілування дав, сам же добре потру­дився на Сході. Тому і ми, люди Церкви Східної, ублажаємо тебе:

 

Радуйся, сило Божа, що полки демонів про­ганяє і кайдани в’язниць руйнує; радуйся, спад­коємцю благодаті апостольської, що від кай­данів тайнодійственно нас звільняєш.

 

Радуйся, бо Захід і Схід з братом твоїм богомудрим, ради проповіді Слова Божого, жере­бом ти розділив; радуйся, бо в місті Синопі не­віра юдеїв силою чудес твоїх викрилася.

 

Радуйся, бо там безбожниками Христа ради побитий був ти; радуйся, бо від Самого Госпо­да, Який тобі явився, зцілення ран ти отримав.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 5

 

Удруге повертаючись у святе місто, щоб ра­зом з апостолами п’ятдесятий день святкувати там, удруге знову пішов ти від святого Сіону, щоб Христа проповідувати вселенній, перший раз з Іваном, наперсником Господнім, потім же з Симоном Кананітом і Матфеєм, який же­ребом назнаменований був на апостола, і всі межі Асії і Понту обійшов ти, словом спасіння всіх просвіщаючи, щоб Богу співали: Алилуя.

 

Ікос 5

 

Від моря Галілейського до Понту Евксинського апостольські сіті твої простягнулися, і, все навколо примор’я оголосивши благовістим своїм, направився ти, Першозваний, і в краї­ни Скіфії, хрест Христів усюди поставляючи на знамення нашого спасіння. Заради цього і ми, як і ті народи, слухаючи благовістя твоє і згадуючи подвиги твої, взиваємо:

 

Радуйся, бо ти в Нікеї лютих розбійників приборкав і лютого дракона умертвив; радуйся, бо хрест Христів посеред міста цього поставив, ніби Предтечею ставши двічі зібраних там отців богоносних.

 

Радуйся, бо в Асії і Понті завдяки тобі світло Христове засяяло; радуйся, бо апостольський жезл твій передгір’ю Кавказу відкрив двері для світла Христового.

 

Радуйся, ним же морок кіммерійський просві­тився; радуйся, ним же вселенна потоками води живої напоїлася.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 6

 

Бурею пристрастей охоплені і, як води океа­ну, схвильовані племена людей, які не знали Бога істинного, привів ти, апостоле, до тихого пристановища Христового, і їхні серця, як ста­рий човен, невірою схвильований, на якорі віри православної утвердив ти. Тому і ми, як чада православної віри, вдячним серцем і вдячними вустами взиваємо до Бога: Алилуя.

 

Ікос 6

 

На горі Єлеонській Божественного Вчителя твого колись з іншими апостолами запитав ти, Андрію: «Скажи нам, яке є знамення пришестя Твого?» На горах же Київських, будучи органом благодаті Духа Святого, ти провістив майбутню славу міста цього; ми ж, сподобившись перед­реченої цієї милості, розчулено взиваємо до тебе:

 

Радуйся, бо з гори Сіону закон нам євангельсь­кий приніс ти; радуйся, бо по водах Борисфену як апостол Божий ти до нас прийшов.

 

Радуйся, бо благодать Йорданову, ради хре­щення нашого, річці Дніпру ти дарував; радуй­ся, бо на горах Київських Хрест нашого спасін­ня ти поставив.

 

Радуйся, ним же велике вилиття благодаті Божої тут передбачив; радуйся, ним же бути тут місту великому і церков безлічі передрік.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 7

 

Нині, на сповнення твого пророчого голосу, храм преславний красується на місці, де не суще як суще передбачив ти за даром Духа Святого; навкруги ж нього град великий з церквами зо­лотоверхими про істину слів твоїх свідчить, йому ж і донині ти, немов з Небесної кафедри, мир благовістиш. Тому і ми, сповнення богонатхненних слів твоїх бачачи, величним голо­сом взиваємо до Бога: Алилуя.

 

Ікос 7

 

Від світлоносної зорі, Первозванного апостола, світло боговідання прийнявши, свята Ольга засяяла для Української землі, яко денниця нашо­го спасіння, ведучи слідом за собою, як світлосяйне світило, онука свого Володимира, просві­тителя всієї Української землі. Тому і ми, звівши очі наші до тебе, Андрію богомудрий, як до першого благовісника нашого спасіння, прино­симо тобі такі похвальні пісні:

 

Радуйся, бо денниці нашого спасіння, Ользі святій, даровано світло Божественного пізнан­ня; радуйся, бо її благій вірі відкрилося Хрис­тове Царство.

Радуйся, бо благословенням твоїм преславне світило від цієї денниці нам дароване; радуйся, бо за твоїм апостольським передвіщенням рівно­апостольний князь нам явився.

 

Радуйся, бо тобою царство земне святого Во­лодимира до Небесного приєдналося; радуйся, бо Дніпро і Почайна, ріки Київські, спасительною купіллю нам стали.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 8

 

Проповідують преславного міста Києва і всієї Української землі пастирі і пасомі пам’ять про діян­ня твої, богомудрий Андрію апостоле; в надрах печер нетлінно спочиваючи, угодники Божі, з Антонієм і Феодосієм, невмовкними вустами, мов живі, славу твою у віках і родах виголошу­ють, бо тобою поставлений тут Хрест яко ряс­нолисте дерево виросло, щоб принести нам пло­ди благочестя і святині. Ми ж, наче райського саду твого пташенята духовні, тобою навчені співати Богу: Алилуя.

 

Ікос 8

 

Не тільки для однієї України був ти провісником спасіння, Першозваний апостоле Христів, але і всі слов’янські племена, як квочка пташенят своїх під крилами збирає, привів ти до Христа; бо ти, від Херсонеса дивлячись у морок північної країни, за багато віків своєю проповіддю при­готував сущих там людей, щоб вони навчилися Божого Слова від премудрих учителів Кирила і Мефодія; ми ж, ніби вустами цих просвіти­телів наших, велемовно співаємо тобі:

 

Радуйся, бо слов’янські племена ти колись благословив; радуйся, бо слово їх розумне Сло­вом Божим умудрив.

 

Радуйся, бо ті, що були послушними Слову Бо­жому, стали духовними дітьми Церкви; радуйся, бо в Херсонесі, де проповідував ти, перші українські письмена Кирило святий знайшов і прийняв їх.

 

Радуйся, бо ними Альфу і Омегу, початок і кінець — Христа Божу премудрість ти сповіс­тив їм; радуйся, бо всі богонатхненні Писання учителі ці мовою слов’янською нам переклали.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 9

 

Пустинної Скіфії ти не побоявся, в глибину північної країни направився ти у твою апос­тольську подорож, апостоле Першозваний, звідтіля і до старого Рима прийшов ти, який був главою світу язичницького; однак через темряву ідольську ти залишив його і на пре­красний берег Босфору прийшов, там у місті Візантії, що стало Новим Римом і матір’ю хри­стиянам, апостольський престіл ти утвердив, щоб від нього Схід і Північ уся світлом віри просвітилися, вірні ж діти Церкви Христової до Бога однодушно взивають: Алилуя.

 

Ікос 9

 

«Мати Сіон» — словами псалма взиває люди­на, бо людина духовна народилася в ньому, новим же Сіоном для нас став Київ, бо в ньому світло і благодать Божа явилися всім синам руським від кафедри, яку ти, Першозваний апостоле, у Візантії утвердив. Тому і ми, невечірнім Світлом осяяні, вдячно взиваємо до тебе:

 

Радуйся, бо з гори Сіонської ти зійшов і Небесним світлом Київ багатопагорбний осяяв; радуйся, бо місту цьому духовне багатопліддя своїм благословенням ти послав.

 

Радуйся, бо посеред вселенної апостольський престіл ти утвердив; радуйся, бо під покров його (в Новому Римі) всі просвіщені тобою народи Ти зібрав.

 

Радуйся, тобою ж православ’я в душах їхніх утверджується; радуйся, ним же зі Сходу тем­рява Заходу відганяється.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 10

 

Коли настав час кончини твоєї, блаженний апостоле, у древні Патри Ахайські прийшов ти, щоб там принести себе в жертву, бо течію життя ти закінчив, подвигом добрим подви­зався, всім проповідував Христа розіп’ятого, Який для юдеїв спокуса, для еллінів же бе­зумство, а нам, покликаним і спасенним, — Христа, Божу Силу і Божу Премудрість, від Неї ж і навчилися співати Богу: Алилуя.

 

Ікос 10

 

Всюди ім’ям Господа Ісуса хворих зціляючи, мертвих воскрешаючи, бісів виганяючи, і в Патрах передсмертну свою проповідь ти чуде­сами утвердив, апостоле Христів, і анфипата Лезвія ти навернув до пізнання істини, коли через спротив він був уражений язвою, а то­бою від ложа хвороби піднятий; люди ж усі, бачачи в тобі силу Божу, ідолів своїх знищили, потім і Господь явився тобі, як і Павлу колись у Коринфі, і повелів узяти хрест твій, назнаменувавши цим твоє в Патрах ради Нього страж­дання. Тому і ми, дивуючись великій благодаті в тобі, благоговійно взиваємо:

 

Радуйся, велика Бога всемогутнього сило; радуйся, багатоцінний чудес скарбе.

 

Радуйся, стародавніх Патр просвіщення і окрасо; радуйся, бо невіру анфипата на віру ти перемінив.

 

Радуйся, бо там знову явився тобі Господь, на подвиг хресний закликаючи; радуйся, бо приготовлено тобі вінець правди.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 11

 

Нерон кесар, як колись Ірод, гоніння на всіх вір­них розпочав, у Римі Павла мечем усік, Петра ж на хресті розіп’яв; подібна рука мучителя тебе спіткала в Патрах, коли замість лагідного Лезвія суддею поставили Егеата лютого, який не терпів хрещення брата свого, ні зціленням дружини своєї не пом’якшився, а у в’язницю вкинув тебе і, як верховного Петра, на хрест засудив. Ти ж, будучи ув’язненим, у в’язниці темній, наче в світлому храмі, брата анфипатового Стратокліса на єпископа Патрського поставив, Богу зі всіма вірними у в’язниці співаючи: Алилуя.

 

Ікос 11

 

На місці лобнім хрест піднесений побачив­ши, на якому мав бути розіп’ятим ти, апосто­ле, не побоявся свідчити навіть до смерті про улюбленого тобою і полюбившого тебе Христа, і, до цього знамення спасіння руки простягнув­ши, розчулено взивав:

 

Радуйся, Хресте всечесний, перед яким з ра­дістю стою, знаючи тебе, уповання моє; ра­дуйся, Хресте Животворчий, його ж глава до Небес досягає, а підніжжя ворота пекла скру­тило.

 

Радуйся, Хресте, якому поклоняємося, бо прийняв Владику мого, Який, наче гроно найсолодше, виточив нам спасіння; радуйся, Хре­сте благословенний, що розбійника спас і йому плоди сповідання дарував.

 

Радуйся, бо і моєї радості був ти сповненням; радуйся і ти, страстотерпцю, що на Хресті віру твою у Христа засвідчив.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 12

 

«Прийдіть, свідки радості моєї! — звернувся ти, апостоле, до виконавців волі Егеата. — Творіть волю наді мною, розіпніть мене і, як агнця, принесіть у жертву Творцю, Який мене сотворив». І це сказавши, зійшов ти на хрест, як на горню кафедру, з неї ж три дні і три ночі ти проповідував Слово Боже навколишнім лю­дям, щоб не боялися смерті, сповідуючи Госпо­да Ісуса. Коли ж світлом Небесним осяялося лице твоє, вжахнувся мучитель і тебе з хреста зняти повелів; але ти, страстотерпче, не захотів від хресних мук позбавитися, до смерті твоєї безперестанно до Бога взиваючи: Алилуя.

 

Ікос 12

 

Прославляючи апостольські подвиги твої, Андрію Першозваний, ублажаємо святу кон­чину твою, бо нею живоносні страждання Сина Божого ти прославив, ми ж з розчуленим сер­цем взиваємо до тебе так:

 

Радуйся, друже Христів, що з радістю хресні страждання за Нього перетерпів; радуйся, апо­столе вірний, що з хреста слова Життя Вічного людям проповідував.

 

Радуйся, бо під час зняття з хреста осяяло тебе світло, наче блискавка з Небес; радуйся, бо тим, хто православно сповідував проповіданого тобою Христа Сина Божого, ти обіцяв бла­годать велику.

 

Радуйся, Горнього Єрусалима апостольська осново; радуйся, бо ти будеш сидіти з апостола­ми на одному з дванадцяти престолів, щоб су­дити всі коліна Ізраїльські.

 

Радуйся, Андрію, апостоле Христів Першозваний.

 

Кондак 13

 

О Першозваний апостоле Христів Андрію, споглянь на благохваління від усіх, хто шанує святу пам’ять твою; і як поставив ти хресне древо на горах міста Києва, завжди освітлюй і нас спасительним знаменням цим, щоб, Хрес­том Господа Бога і Спаса нашого бережені, ми осягли в міру віку повноти Христової і сподо­билися з тобою і зі всіма святими, в радості, навіки-віків співати Богу, Спасителю нашому: Алилуя.

 

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються 1 ікос і 1 кондак.

 

Молитва до святого апостола Андрія Першозвaного

 

Першозваний апостол Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, Церкви послідовнику верховний, всехвальний Андрію, славимо і величаємо апо­стольські труди твої, з радістю згадуємо твоє благословенне до нас пришестя, ублажаємо чесні страждання твої, шануємо святу пам’ять твою і віруємо, що живий Господь і жива душа твоя і з Ним повіки перебуваєш на Небесах, звідки і любиш нас тією ж любов’ю, якою ти полюбив нас, коли Духом Святим передбачив наше до Христа навернення, і не тільки лю­биш, але і молишся за нас Богу, бачачи у світлі Його всі наші біди. Так віруємо і так цю нашу віру сповідуємо у храмі, що в ім’я твоє, святий Андрію, славно збудований; віруючи ж, проси­мо і благаємо Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, щоб твоїми молитвами, які Він завжди слухає і приймає, подасть нам усе по­трібне для спасіння нас грішних; щоб як ти зразу за голосом Господа, залишивши сіті свої, впевнено пішов за Ним, так і кожний із нас нехай не шукає своєї користі, але про те, що на благо ближнього, і про Небесне покликання нехай помишляє. Маючи ж тебе заступником і молитвеником за нас, уповаємо, що молитва твоя много може перед Господом і Спасителем нашим Ісусом Христом, Йому ж подобає всяка слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Ду­хом навіки-віків. Амінь.

 

Автор: admin
Дата створення: 2023-11-30
Рубрика: Акафісти
Перегляди: 64
Перейти до початку сторінкиПерейти на головну сторінку
Пошук

Вхід
Вхід [Login]

Пароль [Password]


Наш банер

Наші друзі

bogoslov.cv.ua

cerkva.te.ua



Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання







Свято-Духівський храм УПЦ КП м. Дніпропетровськ


Храм Усіх Українських Святих і Львівське молодіжне православне братство

Газета Галичина



КНИГАРНЯ 'Є' - книжковий інтернет-магазин

Молитва иконе Спасу Вседержителю (часовня)





| Головна || Надвірнянський Деканат || Молитвослов || Правлячий архиєрей || Собор Святого Володимира || Бібліотека || Церковний календар || Дошка оголошень || Шлях до Христа || Шлюбні оповіді || Розпис Собору || Контакти || ФОТО || Притчі || Архів || Закон України Про свободу совісті та релігійні організації || Законодавство України || Цікаві Сайти || Статті || Християнські фільми || Архиєрей на спокої |