Святий рівноапостольний Кирило, вчитель Слов'янський (до прийняття схими - Костянтин), і старший брат його Мефодій (пам'ять 19 квітня) за походженням слов'яни, народилися в Македонії, у містіСолуні. Святий Кирило отримав блискучу освіту, з 14-річного віку виховуючись з сином імператора. Він рано прийняв сан пресвітера. Після повернення до Константинополя став бібліотекарем соборної церкви і викладачем філософії. Святий Кирило з успіхом вів дебати з єретиками іконоборцями і з магометанами. Прагнучи до усамітнення, він віддалився на гору Олімп до свого старшого брата Мефодія, але його усамітнення тривало недовгий час. Обидва брати були послані в 857 році імператором Михайлом у місіонерську подорож для проповіді християнства хозарам. По дорозі вони зупинялися в Херсоні і знайшли там мощі священномученика Климента, папи Римського. Прибувши до хозарів, святі брати розмовляли з ними про християнську віру. Навернений проповіддю святого Кирила князь хозарський і з ним весь народ прийняли християнство. Вдячний князь хотів нагородити проповідників багатими дарами, але вони відмовилися від цього і просили князя відпустити з ними на батьківщину всіх грецьких полонених. Святий Кирило повернувся до Константинополя з 200-ми відпущеними полоненими.
В 862 році почалося головна справа святих братів. На прохання князя Ростислава імператор послав їх до Моравії для проповіді християнства слов'янською мовою. Святі Кирило і Мефодій за одкровенням Божим склали слов'янську азбуку і переклали слов'янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир і багато Богослужбових книг. Вони запровадили Богослужіння слов'янською мовою. Потім святі брати були викликані до Риму на запрошення Римського папи, де папа Адріан І зустрів їх з великою честю, бо вони принесли туди мощі священномученика Климента, папи Римського. За природою хворобливий і слабкий, святий Кирило від багатьох праць незабаром захворів і, прийнявши схиму, помер в 869 році на 42-му році.
Перед смертю він заповів своєму братові продовжити християнську освіту слов'ян. Похований святий Кирило в римській церкві святого Климента, де спочивають мощі цього священномученика, принесені до Італії з Херсонеса словенськими вчителями.
|