Родом з м. Тотьма. Благочестиві батьки виховали його в строгих християнських правилах і любові до Бога, Якому від юності він і присвятив себе. Влітку 1428 року разом з рибалками Герман прибув на поморський берег і оселився при каплиці на річці Виги. Там він зустрівся з преподобним Саватієм, ченцем Валаамського монастиря, і разом з ним переселився на пустельний Соловецький острів. Там вони побудували келію, де здійснювали рятівний подвиг пустинножительства. У суворому стриманні преподобні Герман і Саватій провели близько шести років, після чого преподобний Саватій відійшов до Господа (+ 1435, пам'ять 27 вересня / 10 жовтня). Однак незабаром Господь привів до Германа іншого пустельника – юного відлюдника Зосиму ((1478 р.; пам'ять 17/30 квітня).

Преподобні Саватій і Герман будують храм
Коли на острові зібралося кілька пустельників, то був заснований монастир. Понад п'ятдесят років перебував преподобний Герман на суворому і холодному острові, проводячи життя в безперестанній Ісусовій молитві і працях. У 1479 році він був посланий ігуменом Арсенієм в Новгород. Там, в обителі Антонія Римлянина, сповідатися і причаститися, святий мирно відійшов до Господа.
У 1484 р. мощі святого були знайдені нетлінними. Вони покладені в Соловецькій обителі, з правого боку вівтаря у храмі святителя Миколая поряд з мощами преподобного Саватія. Близько 1602 року преподобний Герман явився у сні пресвітеру Григорію, який служив в Тотьмі, і наказав йому написати його образ разом з преподобними Саватієм і Зосимою і скласти йому тропар. Всі, хто з вірою приходили до ікони преподобного Германа, отримували зцілення від недуг
|