Преподобний Максим Сповідник народився в Константинополі близько 580 року і виріс в благочестивій християнській сім'ї. В юності він отримав різносторонню освіту: вивчив філософію, граматику, риторику, був начитаний в древніх авторів і досконало володів Богословською діалектикою. Коли преподобний Максим поступив на державну службу, знання і сумлінність дозволили йому стати першим секретарем імператора Іраклія (611 - 641). Але придворне життя обтяжувало його, і він віддалився в Хрісопольскую обитель (на протилежному березі Босфору – нині Скутарі), де прийняв чернечий постриг. Своїм смиренням він незабаром придбав любов братії і був вибраний ігуменом монастиря, але і в цьому сані, по своїй незвичайній скромності, він, за власними його словами, «залишався простим ченцем». У 633 році на прохання одного богослова, майбутнього святителя Єрусалимського Патріарха Софронія (пам'ять 11/26 березня), преподобний Максим залишив обитель і виїхав до Олександрії.
Максим Сповідник
Святий Софроній став відомий на той час як непримиренний противник монофелітської єресі. Після того, як IV Вселенський Собор (451 р.) засудив монофізитів, що сповідували одну (Божественну) природу в Господі Ісусі Христі, єретиками-монофелітами було введено поняття єдиної Божественної волі і єдиної (Божественної) дії, що приводило до визнання відкинутого монофізитського псевдовчення. Монофелітство знайшло численних прихильників у Вірменії, Сирії, Єгипті. Єресь, підсилена національною ворожнечею, стала серйозною загрозою церковній єдності Сходу. Боротьба Православ'я з єресями особливо ускладнилася тим, що до 630 року три патріарших престоли на Православному Сході виявилися зайнятими монофізитами: Константинопольський – Сергієм. Антіохійський – Афанасієм, Олександрійський – Кіром.
Преподобний Максим Сповідник
Шлях преподобного Максима з Константинополя до Олександрії лежав через Кріт, де і почалася його проповідницька діяльність. Там він зіткнувся з єпископатом, який дотримувався єретичних поглядів Севера і Несторія. В Олександрії та її околицях преподобний провів близько 6 років. У 638 році імператор Іраклій разом з патріархом Сергієм, прагнучи зменшити віросповідні розбіжності, видав указ, так званий «Екфесіс» - «Виклад віри», який остаточно повелівав сповідувати вчення про одну волю при двох природах Спасителя. Захищаючи Православ'я, преподобний Максим звертався до людей різних звань і станів, і бесіди ці мали успіх. «Не тільки клір і всі єпископи, але й народ, і всі мирські начальники відчували в собі якийсь непереможний потяг до нього», - свідчить його житіє.
В кінці 638 року помер патріарх Сергій, а в 641 році – імператор Іраклій. Імператорський престол зайняв жорстокий і грубий Констанс II (642 - 668), відвертий прихильник монофелітів. Посилилися нападки єретиків на Православ'я. Преподобний Максим пішов у Карфаген і проповідував у ньому і околицях ще 5 років. Коли туди прибув наступник патріарха Сергія патріарх Пірр, який покинув Константинополь через придворні інтриги, за переконаннями монофелітів, між ним і преподобним Максимом у червні 645 року відбувся відкритий диспут, на якому Пірр всенародно визнав свої помилки і побажав навіть вручити папі Феодору письмове зречення від них. Преподобний Максим разом з Пірром вирушили до Риму, де папа Феодор прийняв покаяння колишнього патріарха і відновив його в сані.
Максим Сповідник
У 647 році преподобний Максим повернувся в Африку. Там на соборах єпископів монофелітство засуджувалося як єресь. У 648 році замість «Екфесіса» вийшов новий указ, складений, за дорученням Костянтина, константинопольським патріархом Павлом - «Типос» - «Зразок віри», який забороняв всякі міркування так само як про одну волю, так і про дві волі при визнанні двох природ Господа Ісуса Христа. Тоді преподобний Максим звернувся до Папи Римського Мартіну I (649 - 654), який замінив папу Феодора, з проханням винести питання про монофелітство на соборне обговорення усієї Церкви. У жовтні 649 року був зібраний Латеранський Собор, на якому були присутні 150 західних єпископів і 37 представників Православного Сходу, серед яких знаходився і преподобний Максим Сповідник. Собор засудив монофелітство, а його захисники, Константинопольські патріархи Сергій, Павло та Пірр, були віддані анафемі.
Коли Констанс II отримав визначення Собору, він наказав схопити і папу Мартина, і преподобного Максима. Цей наказ був виконаний через п'ять років, в 654 році. Преподобного Максима звинуватили в зраді вітчизні і ув'язнили. У 656 році він був засланий у Фракію, а потім знову привезений до Константинопольської в'язниці. Преподобного разом з двома його учнями піддали найжорстокішим тортурам: кожному відрізали язик і усікли праву руку. Потім їх заслали до Колхіди. Але тут Господь явив невимовне чудо: всі вони знайшли здатність говорити і писати. Преподобний Максим передбачив свою кончину (+ 13/26 серпня 662 року). У грецьких прологах 13/26 серпня вказується перенесення його мощей до Константинополя, воно могло бути приурочене до кончини преподобного. Можливо, що встановлення пам'яті на 21 січня/3 лютого пов'язане з тим, що 13/26 серпня святкується віддання свята Преображення Господнього. Над могилою преподобного Максима ночами запалюватись три чудесно явлених світильники і відбувалося безліч зцілень. Преподобний Максим Сповідник залишив Церкві велику Богословську спадщину. Його екзегетичні праці містять пояснення важких місць зі Святого Письма, тлумачення молитви Господньої і 59-го псалма, схолії до творів священномученика Діонісія Ареопагіта (+ 96; пам'ять 3/16 жовтня) і святителя Григорія Богослова (+ 389, пам'ять 25 січня/7 лютого). До екзегетики відноситься також пояснення Богослужіння, під назвою «Містагогія» («Введення про таїнство»).
До догматичних праць преподобного належать: виклад його диспуту з Пірром, кілька трактатів і листи до різних осіб. У них міститься виклад Православного вчення про Божественну сутність та Іпостасі, про Боговтілення і про обожнення людської природи.
«Ніщо в обожненні не є витвір природи, - писав преподобний Максим в листі до свого друга Фалассія, - бо природа не може зрозуміти Бога. Єдина лише милість Божа має здатність давати обоження істотам ... Людина (образ Божий) в обожненні уподібнюється Богу, він радіє достатку всього, що належить Йому за природою, тому що благодать Духа тріумфує в Ньому і тому що Бог діє в ньому» (лист 22). Преподобному Максиму належать і антропологічні праці. Він розглядає природу душі і її свідомо-особисте існування після смерті людини. Серед моральних творів особливо важливі «Глави про любов». Преподобний Максим написав також три гімни в кращих традиціях церковної гімнографії, провідних початок від святителя Григорія Богослова.
Богослов'я преподобного Максима Сповідника, засноване на духовному дослідному знанні великих отців-пустельників, що використовує мистецтво діалектики, вироблене дохристиянською філософією, було продовжене і розвинене в працях преподобного Симеона Нового Богослова (+ 1021; пам'ять 12/25 березня) і святителя Григорія Палами (+ бл. 1360 ; пам'ять 14/27 листопада).
|