Преподобна Пелагея була навернена в християнство святителем Нонном, єпископом Едеським (пам'ять в суботу Сирної седмиці). До прийняття рятівного Хрещення Пелагея очолювала провід над танцівницями Антіохії Палестинської, проводячи життя в неробстві і блуді.
Одного разу Пелагея, розкішно одягнена, проїжджала повз храм, біля дверей якого святитель Нонн виголошував проповідь.
Віруючі відвернули свої обличчя від грішниці, а єпископ Нонн довго дивився їй услід. Вражений зовнішньою красою Пелагеї і педбачаючи в ній духовну велич, святитель у своїй келії довго молився Господу за цю грішницю, нарікаючи при цьому, що злидні шат його душі не можуть зрівнятися з пишністю одягу і вродою блудниці.
Наступного дня, коли святитель Нонн повчав у храмі про майбутній Суд і відплату, увійшла Пелагея. Повчання так подіяло на неї, що вона, вражена страхом Божим, обливаючись покаяними сльозами, просила святителя про Хрещення. Бачачи щире і повне розкаяння Пелагеї, єпископ Нонн охрестив її.
Вночі Пелагії з'явився диявол, умовляючи її повернутися до колишнього життя. У відповідь свята сотворила молитву, осінила себе хресним знаменням, і диявол зник.
Зібравши свої коштовності, преподобна Пелагея принесла їх єпископу Нонну. Святитель велів роздати їх бідним із словами: "Нехай буде розумно роздане злом зібране".
Після цього свята Пелагея зодягнула волосяницю і віддалилася в Єрусалим на Оливну гору. Там вона до самої кончини (457) трудилася в затворі під чоловічим ім'ям Пелагій і досягла великих духовних дарувань.
|