
Преподобний Ніл, Посник (V)
Святий преподобний Ніл Посник, уродженець Константинополя, жив у IV столітті і був учнем святого Іоанна Златоуста. Отримавши прекрасну освіту, Ніл ще молодою людиною був призначений на важливий пост префекта столиці.

До цього часу Ніл був одружений і мав двох дітей. Блиск придворного життя обтяжував подружжя. Величезний вплив на їхнє життя і їх прагнення надавав святий Іоан Золотоустий.

Подружжя вирішило розлучитися і посвятити себе чернечому життю. Дружина Ніла з дочкою пішла в один з жіночих монастирів в Єгипет, а преподобний Ніл із сином Феодулом пішли на Синай, де оселилися у викопаній своїми руками печері. Сорок років служила ця печера житлом преподобному Нілу. Постом, молитвою, працями здобував святий високу духовну досконалість. До нього почали приходити люди всякого звання і стану – від імператора до хлібороба, і кожен у святого знаходив раду і розраду.

У своєму усамітненні преподобний Ніл багато писав. Відомі його послання, серед яких – гнівні викриття імператора Аркадія, вигнав святого Іоанна Златоуста. Широко відомі аскетичні творіння преподобного Ніла, гідного учня Златоуста: вони досконалі за формою, глибоко православні, сповнені щирим почуттям і ясною думкою.

У пустелі преподобний Ніл зазнав багато бід. Так, сарацини полонили сина його Феодула, якого призначили в жертву язичницьким богам. За молитвами святого Господь врятував Феодула, і преподобний знайшов його у єпископа Емеського, який викупив юнака у варварів. Цей же єпископ рукоположив обох пустельників на пресвітерів. Після посвяти вони повернулися на Синай, де і подвигом добрим трудилися разом до кончини преподобного Ніла.
|