Мученик Гоброн
День пам'яті: 17/30 листопада
Мученик Гоброн, у святому Хрещенні Михаїл, і з ним 133 воїни – грузинські мученики Х століття. Мученик Михаїл, який походив із знатного князівського роду, з юних років відрізнявся хоробрістю і безстрашністю, за що і був прозваний Гоброном (що значить на арабській мові "мужній, хоробрий"). У 914 році арабський воєначальник Абдул-Касим, спустошивши Вірменію, захопив Тбілісі й обложив фортецю Квелі, що захищалася святим Гоброном і його воїнами.
Після 28-денної облоги, віроломно порушивши укладене перемир'я, араби увірвалися у фортецю і полонили її стійких захисників на чолі з Гоброном. Грузинський цар Адарнасе II (881 - 923) викупив багатьох полонених, але на викуп святого Гоброна араби не погодилися. Емір запропонував йому прийняти іслам, обіцяючи свободу і багатство, але отримав рішучу відмову. Тоді на очах у святого Гоброна були винищені 133 його воїни, які також відмовилися відступити від віри в Христа.
Святий Гоброн, омочивши в крові мучеників палець, зобразив на своєму лобі хрест і, подякувавши Господу, Який низ посилає йому мученицький вінець, лагідно і незлобиво прийняв смерть через усікновення глави 17/30 листопада 914 року. Автор "Мучеництва Михаїла (Гоброна)" (914 - 918) Тбетський єпископ Стефан оповідає, що тіло святого Гоброна і тіла 133-х його воїнів були зариті в загальну яму. "Дивовижне світло майже щоночі освітлювало могилу святих мучеників, безліч хворих, що приходили на могилу святих, одержували зціленння". Грузинська Церква зарахувала мученика Гоброна і його воїнів до лику святих і встановила їх пам'ять в день мучеництва – 17/30 листопада.
|