
Преподобний Іларіон чудотворець
День пам'яті: 19 листопада/2 грудня
Преподобний Іларіон чудотворець народився в 816 року в Кахетії (Східна Грузія). Він походив з роду грузинських князів Вачнадзе (Донаурі). У хлопчика дуже рано проявилася схильність до подвижництва. У 9 років він знав напам'ять Євангеліє, а 12-ти років був пострижений у чернецтво в обителі, заснованій його батьком. У 16 років юнак переселився в Давидо-Гареджійську пустель. Тут преподобний Іларіон провів відлюдником 10 років. Безперестанними молитвами, сльозами, безмовністю, чуванням і постуванням він став відомий всій Грузії. Але слава була чужа преподобному. Прийнявши сан ієрея, він ухилився від запропонованої йому в Грузії єпископської кафедри в Сагареджо (в Кахетії) і віддалився в Святу Землю, на поклоніння Гробу Господньому.

17 років святий Іларіон провів у Йорданській пустелі, живучи в печері святого пророка Іллі Фесвітянину, яка колись служила житлом і святому Іоанну Хрестителю. Тут йому уві сні явився Ангел Господній і закликав преподобного поспішити до Грузії, щоб застати в живих свого батька. Святий Іларіон вирушив на батьківщину, де після смерті свого батька влаштував з отчого дому монастир, постриг в чернецтво матір і сестру і залишався при цьому монастирі до смерті своєї матері. Потім він віддав половину свого маєтку Давидо-Гареджійському монастирю, а іншу половину розділив злиденній братії і вирушив до Константинополя. Вклонившись святиням Цареграда, святий Іларіон віддалився на гору Олімп, в Малій Азії, де близько 864 року заснував грузинську обитель. Тут він пробув п'ять років. За цей час стало відомо про численні зцілення, скоєних преподобним силою молитви, хресного знамення і миропомазання.

Уникаючи слави, святий Іларіон вирушив до Риму на поклоніння гробам святих первоверховних апостолів Петра і Павла. По дорозі він відвідав Константинополь і Фессалоніки, здійснивши кілька зцілень (садівника і отрока, що мали "сухі" ноги). На зворотному шляху преподобний Іларіон знову зупинився в Солуні, де провів три роки. Відомо диво, коли полонений скіфами диякон (з церкви в ім'я святого великомученика Димитрія Солунського) звільнився від пут, молитовно закликавши допомогу святого Іларіона.

Святий Іларіон був сповіщений про свою кончину за 40 днів, і за 3 дні до смерті він долучився Святих Тайн, попрощався з братією і зачинився у своїй келії. Він мирно відійшов до Господа 19 листопада/2 грудня 875 року. Чесні мощі його були опущені в кам'яний склеп, а по закінченні. 40 днів прославилися зціленнями тих, хто приходили до них з вірою. За розпорядженням імператора Василія Македонянина (866 - 886), мощі святого Іларіона були перенесені з Фессалоник до Константинопол в 882 році. Імператор припускав покласти їх у царські палати, але святий Іларіон з'явився йому уві сні і вказав, щоб мощі його були покладені в збудованому храмі на честь Святих Апостолів, поблизу Босфору Фракійського. Грузинська Церква в IX столітті зарахувала преподобного Іларіона до лику святих і встановила йому пам'ять 19 листопада/ 2 грудня.
|