Рівноапостольна Марія Магдалина
Дні пам'яті: 22 липня/ 4 серпня
Свята рівноапостольна Марія Магдалина, одна з жінок-мироносиць, удостоїлася першою з людей побачити Воскреслого Господа Ісуса Христа. Народилася вона в містечку Магдали в Галілеї. Жителі Галілеї відрізнялися безпосередністю, палкістю вдачі і самовідданістю. Ці якості були властиві і святій Марії Магдалині. З юності вона страждала тяжкою недугою - біснуванням (Лк. 8, 2).
Перед Пришестям у світ Христа Спасителя біснуватих було особливо багато: ворог роду людського, передбачаючи своє близьке осоромлення, повставав на людей з лютою силою. Через хворобу Марії Магдалини явилася слава Божа, сама ж вона знайшла велику чесноту цілковитого уповання на волю Божу і нічим непорушну відданість Господу Ісусу Христу. Коли Господь вигнав з неї сім бісів, вона, залишивши все, пішла за Ним.
Богоматір і Марія Магдалина
Свята Марія Магдалина йшла за Христом разом з іншими жонами, зціленими Господом, проявляючи зворушливу турботу про Нього. Вона не залишила Господа після схоплення Його юдеями, коли почала коливатися віра в Нього серед найближчих учнів.
Страх, який спонукав до зречення апостола Петра, в душі Марії Магдалини був переможений любов'ю. Вона стояла біля Хреста разом з Пресвятою Богородицею та апостолом Іваном, переживаючи страждання Божественного Вчителя і співчуваючи незбагненному горю Богоматері.
Свята Марія Магдалина супроводжувала Пречисте Тіло Господа Ісуса Христа при перенесенні Його до гробу в саду праведного Йосифа Аримафейського, була при Його похованні (Мт. 27, 61; Мк. 15, 47).
Служачи Господу під час Його земного життя, вона бажала послужити Йому і після смерті, віддавши останні почесті Його Тілу, намастивши його, за звичаєм євреїв, миром і пахощами (Лк. 23, 56).
Воскреслий Христос послав святу Марію із звісткою від Нього до учнів, і блаженна жона, радіючи, сповістила апостолам про бачене - «Христос воскрес!» Як перша благовісниця Христового воскресіння, свята Марія Магдалина визнана Церквою рівноапостольною. У цьому благовісті головна подія її життя, початок її апостольського служіння.
Богоматір і Марія Магдалина
За переказами, вона благовістила не тільки в Єрусалимі. Свята Марія Магдалина вирушила до Риму і бачила імператора Тиверія (14-37). Відомий своїм жорстокосердям імператор вислухав святу Марію, яка розповіла йому про життя, чудеса і вчення Христа, про Його несправедливе осудження юдеями, про малодушність Пилата. Потім вона піднесла йому червоне яйце зі словами «Христос воскрес!». З цим вчинком святої Марії Магдалини пов'язують пасхальний звичай дарувати один одному червоні яйця (яйце, символ таємничого життя, висловлює віру в прийдешнє загальне Воскресіння).
Марія Магдалина
Потім свята Марія вирушила до Ефесу (Мала Азія). Тут вона допомагала святому апостолу і євангелисту Івану Богослову в його проповіді. Тут же вона, за переказами Церкви, преставилася і була похована. У IX столітті за імператора Лева VI Філософа (886-912) нетлінні мощі святої Марії Магдалини були перенесені з Ефесу до Константинополя. Вважають, що під час хрестових походів вони були відвезені до Риму, де і покоїлися у храмі в ім'я святого Івана Латеранського. Папа Римський Гонорій III (1216-1227) освятив цей храм в ім'я святої рівноапостольної Марії Магдалини. Частина її мощей знаходиться у Франції, в Проваже поблизу Марселя, де також споруджено храм, присвячений святій Марії Магдалині. Частини святих мощей рівноапостольної Марії Магдалини зберігаються в різних монастирях Святої Гори Афон і в Єрусалимі. Численні паломники Української Церкви, які відвідують ці святі місця, благоговійно поклоняються її святим мощам.
|