Святий мученик Платон, брат святого мученика Антіоха лікаря (пам'ять 29 липня), народився в місті Анкірі в Галатії у благочестивій родині.
Ще юнаком він залишив будинок і ходив містами, натхненно проповідуючи Слово Боже язичникам, дивуючи слухачів переконливістю та красою своїх промов, глибоким знанням еллінської вченості.
За свою проповідь його схопили і привели до храму Зевса на суд до правителя Агрипина. Суддя спочатку намагався лестощами схилити святого до зречення Христа. Він запевняв юнака, що той міг би зрівнятися з розумом з найбільшим філософом Платоном, якби поклонявся язичницьким богам. На це святий Платон відповів, що мудрість філософа, хоч і велика, але минуща і обмежена, а справжня, вічна і безмежна мудрість полягає в євангельському вченні. Тоді суддя обіцяв у нагороду за зречення віддати йому за дружину красуню дочку, а у разі відмови погрожував мукою та смертю. Святий Платон відповів, що обирає смерть тимчасову заради вічного життя. Терпіння правителя зникло, і він наказав нещадно бити мученика, а потім відправити до в'язниці.
Коли святого Платона вели до ув'язнення, він звернувся до народу, що зібрався біля храму, закликаючи всіх не відступати від християнської віри. Через сім днів мученика Платона знову привели на суд Агрипина до храму Зевса, де вже були заготовлені знаряддя тортур: киплячі котли, розпечене залізо, гострі гаки. Суддя запропонував мученикові вибір: принести жертву богам чи випробувати собі дію цих знарядь. Святий знову твердо відмовився вклонитися ідолам, і після катувань його кинули до в'язниці і тримали там без їжі та води 18 днів. Але бачачи, що це не похитнуло мученика, йому запропонували за життя і свободу лише вимовити "великий бог Аполлон" . "Не хочу згрішити і словом", - відповів мученик. За наказом Агрипина святого мученика Платона обезголовили († 302 або 306).
|