Святий Йосип, архієпископ Солунський, брат преподобного Феодора Студита [1], разом з ним з юних років трудився під керівництвом дядька свого, преподобного Платона, який заснував монастир у Сакудіоні [2].
Разом з братом своїм святий Йосип викривав незаконне одруження імператора Костянтина [3]. Приведений до Константинополя, він був стомлений голодом і, нарешті, посланий ув'язнення на безплідний острів, де кинутий був у в'язницю.
Імператор Михайло Куропалат[4] дозволив Йосипу повернутися з ув'язнення. При Леві Вірменині[5] святий Йосип зазнав гоніння за іконошанування. Лев піддав його разом з його братом Феодором Студитом тортурам і потім ув'язнив його в темницю; Через деякий час цар зажадав, щоб вони підписалися під іконоборним сповіданням віри. Йосип відмовився, і його кинули в іншу смердючу в'язницю. Згодом Михайло Косномовний [6] звільнив разом з іншими ченцями, які постраждали за іконошанування, та Йосипа. Святий Йосип мирно помер у Студійській обителі, де провів останні роки свого життя [7].
Примітки
[1] Пам'ять його святкується 11 листопада.
[2] Сакудіон – згодом знаменитий монастир у Віфінії, північно-західній області Малої Азії.
[3] Імператор Костянтин VI Порфирородний царював з 780 по 797 р. Вдаючись до надмірності в пристрастях і любодійстві, він силою постриг свою дружину Марію в чернецтво і замість неї взяв собі іншу дружину, Феодотію, яка була родичкою його батькові.
[4] Михайло I Куропалат, або Рангав, царював з 811 по 813 р.
[5] Лев5 Вірменин, іконоборець, царював з 813 по 820 р.
[6] Михайло II Косномовний царював з 820 по 829 р.
[7] Святий Йосип, архієпископ Солунський, помер у 830 р. Після нього залишилося кілька слів, з яких особливо чудове слово на Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Більше Йосип відомий як піснописець. За списками тріоді ХІ ст. ім'я Йосипа стоїть над тими з двох денних трипісців Пісної тріоді, які посідають перше місце, за винятком трипіснців Страсного тижня; йому ж належать деякі стихири цими днями. Трипісня і стихири святого Йосипа частиною укладають зворушливу молитву до Ангелів, Предтечі, Богоматері, Апостолів і св. Миколі, здебільшого зображують дух посту і покаяну молитву до Серцезнавця Судді. Пісні Йосипа і особливо канон у Тиждень блудного сина цілком пристойні дням посту, дихаючи глибоким сокрушенням про гріхи.
|